Claim Profile
Stratum Dermatology Clinic Birmingham
Dermatologist
20 Calthorpe Rd, Birmingham B15 1RP, United Kingdom
+44 800 048 9230
20 Calthorpe Rd, Birmingham B15 1RP, United Kingdom
+44 800 048 9230
Best Clinics in Birmingham
Treatment costs in Birmingham: In Birmingham, Botox usually lands around £150–£200.
About Stratum Dermatology Clinic Birmingham
Stratum Dermatology Clinics Birmingham is a multi‑disciplinary skin clinic located in the Edgbaston Medical Quarter, Birmingham (20 Calthorpe Road, B15 1RP). It provides consultant‑led dermatology, skin cancer services, mole and lesion removal, aesthetic dermatology, laser and vascular treatments.
Treatments
Accreditations
- "Not listed"
Practitioners
Insurance Accepted
- Major private health insurers accepted; self‑funding patients welcome.
Estimated Fees in Birmingham
| Botox (1 area) | From ~£140 |
| Dermal filler (per 1ml) | From ~£153 |
| Skinboosters / Profhilo | From ~£250 |
| Botox (per area) | From £180 |
| Dermal Fillers (per ml) | From £280 per ml |
| Profhilo (course) | From ~£275 |
| Mole check / single lesion assessment | Price varies — enquire on booking. |
| Mole removal / minor surgical excision | Price varies by complexity — clinic provides quotes on referral/enquiry. |
| Botox | From approximately £220; fillers and packages listed from ~£300 upwards |
| FOR SKIN (medical facial) | deposit £30 |
| PRP/PRF single session | ~£180 |
| Aqualyx / fat dissolving large area | example listing ~£200 |
| Initial_Consultation | £265 |
| Follow_Up_Consultation | £185. |
| Mole_Removal_Simple | £500 |
| Mole_Removal_Complex | £590 |
| Aesthetic_Consultation | £100 |
| Botox | From approximately £175 per zone |
| Fillers | From approximately £280 per 1 ml |
| Profhilo / Skinboosters | Prices listed on aggregator pages |
| Botox | Starting from approximately £175 per zone |
| Dermal Fillers | Starting from approximately £250 per 1 ml |
| Profhilo / Skin Boosters | From approx. £250 |
| Microdermabrasion / Microneedling / Chemical Peels | Varies by treatment; see clinic pages for treatment-specific details. |
| Botox | Starting from approximately £175 per area |
| Dermal Fillers | Starting from approximately £250 per 1 ml |
| Profhilo / Skin Boosters | Starting from approximately £250 |
| Botox | From approximately £175 per area |
| Dermal Fillers | From approximately £250 per 1 ml |
| Profhilo / Skin Boosters | From approximately £250 |
| Anti-wrinkle (one area) | £125 |
| Anti-wrinkle (two areas) | £200 |
| Anti-wrinkle (three areas) | £300 |
| Juvederm dermal filler 0.5ml | £175 |
| Juvederm dermal filler 1.0ml | £300 |
| Botox | from ~£150 |
| Fillers | from ~£200 |
| Skin tag removal | From £180 |
| Tattoo removal (per session) | Micro £90, Small £140, Medium £190, Large £290, Extra large £350 |
| HIFU Full Face, Neck & Jowls (example offer) | Promotional price shown on third-party HIFU page |
| Laser hair removal (examples) | Face treatments from £29 per session; body treatments from £55 per session |
| Skin tag cryopen | From £50 per session |
| Anti-wrinkle injections (Botox) | From approximately £150–£180 per zone |
| Dermal fillers | Typical entry prices from approximately £300 per 1ml |
| Profhilo / skinbooster | Example listing shows Profhilo from ~£375 |
| Consultation fee | Some listings show an initial consultation fee |
| Anti-wrinkle injections (Botox) | From approximately £150–£180 per zone |
| Dermal fillers | Typical entry prices from approximately £300 per 1ml |
| Profhilo / skinbooster | Example listing shows Profhilo from ~£375 |
| Consultation fee | Some listings indicate an initial consultation fee |
| Laser face | from £25 |
| laser body | from £40 etc. |
| Initial Consultation | £250 |
| Follow Up Consultation | £200 |
1+ Reviews Analysed
Consentz® Clinic Score
Clinic Visibility
83%Pricing Transparency
90%Safety and Trust
82%Overall Aggregation
84%71/100 in Birmingham
Hours
| Friday | 9 am–8 pm |
| Saturday | Closed |
| Sunday | Closed |
| Monday | 9 am–8 pm |
| Tuesday | 9 am–8 pm |
| Wednesday | 9 am–8 pm |
| Thursday | 9 am–8 pm |
Payment Options
- Insurance, self‑pay and 0% finance over 3, 6 or 12 months available.













