S
Sarah Louise Anderson
Registered Nurse Prescriber (NMC-registered), Insured practitioner with Hamilton Fraser cosmetic insurance
Skin care clinic
| Botox | From ~£118.75 |
| Fillers | From ~£132.05 |
| Anti-wrinkle injections | From approx. £150 |
| Dermal fillers | From approx. £220–£325 |
| Profhilo | Package pricing ~£480 for initial course |
| Anti-wrinkle injections | From ~£160 per zone |
| Dermal fillers | From ~£220 per 1ml |
| Profhilo | From ~£250 per 2ml |
| Anti-wrinkle injections | From approx. £200 |
| Dermal fillers | From £250+ per 1ml |
| Anti-wrinkle injections (1 area) | From ~£150 |
| Dermal filler (per 1ml) | From ~£150 |
| Profhilo / Skinbooster (2ml) | From ~£200 |
| Vitamin/IV therapy | Price examples |
| The Glass Skin Facial (1 hr 45 mins) | £70 |
| Anti-Wrinkle Prescription Consultation (15 mins) | £30 |
| Microneedling (package option) | £80 |
| Dermaplane with Microneedling (1 hr) | £100 |
| Cellulite treatment | From £69 |
Clinic Visibility
86%Pricing Transparency
90%Safety and Trust
90%Overall Aggregation
87%89/100 in Wakefield
| Friday | 11:30 am–2:30 pm |
| Saturday | Closed |
| Sunday | Closed |
| Monday | Closed |
| Tuesday | 10 am–2 pm |
| Wednesday | Closed |
| Thursday | 12–6 pm |