Claim Profile
Thrapie Clinic Eldon Square Newcastle
Laser hair removal service
Unit 7 Blackett St, Percy St, Newcastle upon Tyne NE1 7XJ, United Kingdom
+44 20 8114 0311
Unit 7 Blackett St, Percy St, Newcastle upon Tyne NE1 7XJ, United Kingdom
+44 20 8114 0311
Best Clinics in Newcastle
Treatment costs in Newcastle: Dermal filler in Newcastle typically costs £180–£295.
About Thrapie Clinic Eldon Square Newcastle
Thérapie Clinic Eldon Square offers a broad range of aesthetic treatments including laser hair removal, anti‑wrinkle injections, dermal & lip fillers, advanced skin treatments (for acne scarring, rosacea, pigmentation) and body‑contouring services. Located at Unit 7 Blackett St, Percy St, Newcastle upon Tyne NE1 7XJ, it forms part of the larger Thérapie Clinic network which has over 20 years’ experience and more than 200 doctors.
Treatments
Keloid RemovalFillersTattoo RemovalLaser TreatmentsRash TreatmentFacial TreatmentsAcneMicroneedlingSkin BoosterPlatelet Rich PlasmaAlopeciaChemical PeelBirthmarksAnti Wrinkle TreatmentLipsDermatitis TreatmentRosacea TreatmentAesthetic Skin ConsultationScarringMarionettesVitamin TherapyPigmentation TreatmentIpl TreatmentHair TreatmentsMicro-needlingCheek EnhancementDermapen Treatment
Accreditations
- "Not listed"
Insurance Accepted
- Privately billed clinical services services are provided.
- The clinic does not publish insurer affiliations.
- Clinical staff are appropriately insured for the procedures they provide.
- Where clinically indicated, treatment may be recognised by insurers such as Vitality Health and The Exeter.
- Hospital-based care may be delivered through networks recognising insurers including AXA and Allianz.
- Cosmetic and elective aesthetic procedures are typically excluded from insurance cover.
- Insurance coverage is subject to individual policy terms and insurer approval.
Estimated Fees in Newcastle
| Dermal fillers | From ~£280 |
| Skinboosters | £220–£275 |
| PRP/PRF/face PRP | From ~£300 |
| HydraFacial (single) | £250 per treatment |
| CULTSKIN® Lab (membership) | £290/month after deposit or £3,480 upfront |
| Botox | From approximately £180 per area |
| Dermal Fillers | From approximately £250–£295 per 1ml |
| Morpheus8 | From ~£595 for single sessions |
| Non-surgical blepharoplasty / CO₂ sessions | £400 |
| Anti-wrinkle | Botox ~£180 per zone |
| Dermal fillers | From ~£250 per 1ml |
| Botox | Typical local market starting estimates ~£150–£200 per area |
| Dermal Fillers | Typical local market starting estimates ~£250–£350 per 1ml |
| Botulinum toxin | From £150 |
| Chemical peels | From £75 |
| Dermal fillers | From £180 |
| Laser tattoo removal | From £40 per session |
| Mole / Lesion Removal | From £90 |
| Microneedling | From £99 |
| Plasma Fibroblast (soft surgery) | From £190 |
| HIFU | From £150 |
| Skin Peels | From £49 |
| Consultation / Skin Scanning (30 mins) | £25.00 |
| Botox (from) | £50.00 per area |
| Dermal Fillers (from) | £120.00 per 1ml |
| Profhilo / Skinboosters (from) | £230.00 |
| Collagen Boost (Microneedling) - 60 mins | £80 |
| Collagen Boost (Microneedling) - Package | 4 treatments £275 |
| Million Dollar Facial - 60 mins | £130 |
| DECAAR Algae Peel - 60 mins | £94 |
| Radio Frequency Facial - 60 mins | £99 |
| Breath Of Life Facial - 60 mins | £68 |
| Teen Facial - 45 mins | £50 |
| Skin Consultation (online / face-to-face) - 30 mins | £30 |
| Bridal 'Glow' Package (6 treatments) | £499 |
| Anti–Wrinkle Treatment (1 Area) | £120 onwards |
| Laser Hair Removal (Full Body 10 Sessions) | £1500 onwards |
| In–clinic consultation | £35 |
| Anti–wrinkle treatments (one area) | £200 |
| Lip filler Juvederm 0.6 ml | £200 |
| Cheek enhancement | From £600 |
| Anti–wrinkle 1 area | £140 |
| Dermal filler lips | £180–£240 |
| Anti–wrinkle 1 area | £199 |
| Lip filler 1ml | £329 |
| HIFU full face/neck | £399 |
582+ Reviews Analysed
Consentz® Clinic Score
Clinic Visibility
87%Pricing Transparency
90%Safety and Trust
90%Overall Aggregation
87%90/100 in Newcastle
Hours
| Friday | 9 am–7 pm |
| Saturday | 9 am–6 pm |
| Sunday | 11 am–5 pm |
| Monday | 9 am–7 pm |
| Tuesday | 9 am–7 pm |
| Wednesday | 9 am–7 pm |
| Thursday | 9 am–8 pm |
Payment Options
- Services are typically paid for privately.
- card payments (debit and credit cards).
- alternative payment methods like bank transfer / BACS (by arrangement) and direct debit arrangements may be available by arrangement.
- finance options such as 0% finance offers subject to approval may be available.
- pre-paid courses are commonly used for multi-session treatments.
- specific payment terms are provided at the time of booking.
- NHS services are free at the point of use for eligible patients.
- accepted payment methods should be verified directly with the clinic.















